Spoločnosť Mediatel predstavuje ako prvá na trhu katalógových vyhľadávačov aplikáciu pre mobilné telefóny, ktorá je postavená na technológii augmented reality. Pomocou hľadáčika fotoaparátu a s využitím GPS telefónu sa na displeji zobrazia informácie z databázy Zlatých Stránok ako výsledky hľadania práve v okolí hľadajúceho, a to ako ďalšia vrstva reálneho obrazu. Užívateľom Zlatých Stránok sa tým rozširujú možnosti ako mať k dispozícii v správnej chvíli kontakty, ktoré potrebujú.

V aplikácii augmented reality, ktorú dodáva spoločnosti MEDIATEL firma Layar, je možné vyhľadávať podľa kategórií, ako napr. reštaurácie, obchody, zdravotnícke zariadenia, autoservisy a pod., a ďalej podľa mena spoločnosti alebo osoby. Pokiaľ hľadá užívateľ napríklad reštaurácie v najbližšom okolí, vidí cez fotoaparát na displeji mobilného telefónu priamo označené miesto, kde firma sídli. V spodnej časti displeja nájde ďalšie praktické informácie, akými sú telefónne číslo alebo otváracia doba. Aplikácia umožňuje okamžité spojenie s vybraným subjektom prostredníctvom telefónu alebo cez e-mail.

„Aplikácia Layar využívajúca technológiu augmented reality je na slovenskom trhu katalógových vyhľadávačov úplnou novinkou. Jej vývoj je podporovaný skupinou European Directories, ktorá vlastní aj Mediatel. Ide o strategický krok v mobilnom prístupe ku katalógovým zápisom firiem,“ hovorí Luboš Čipera, výkonný riaditeľ pre Online služby a strategický rozvoj. „Vždy sa snažíme prichádzať s novými spôsobmi, ako spojiť našich inzerentov s ich potencionálnymi zákazníkmi a aplikácia Layar je toho dobrým príkladom. Veríme, že bude mať na Slovensku rovnako veľký úspech ako v Holandsku, kde už bola predstavená v rámci pilotného projektu.“

V súčasnosti môžu aplikáciu Layar využívať majitelia mobilných telefónov s operačným systémom Android, ako sú T-Mobile G1, HTC Magic a Samsung Hero Galaxy. Dostupná je zadarmo priamo v telefónoch a na Android Markete. V najbližších dňoch si ju budú môcť na iTunes stiahnuť i majitelia mobilných telefónov iPhone 3GS. Vývoj aplikácie pre ďalšie mobilné platformy už prebieha, v roku 2010 je plánované zahájenie predaja minimálne piatich telefónov s priamou podporou tejto aplikácie.